Windows 10 öncesi işletim sistemlerinde güncelleştirmeleri ayarlardan kapatabilirken, Windows 10 işletim sistemlerinde bu mümkün olmuyor. Windows Update kapatma Microsoft tarafından ve şahsım adında önerilmemektedir. En basit şekli ile sebebi ise, güncelleştirmelerin temel amacı güvenlik, açıklarını kapatmak ve işletim sistemi hatalarını gidererek daha kararlı çalışan bir sistemi sizlere sunmaktır. Geçerli bazı sebeplerle kapatma konusunda kararlıysanız,

Bunu yapabilmek için ise alternatif yollar bulunmaktadır. Ne yapabilirz bir bakalım,

 

 

Öteleyerek yapabilirsiniz,

Ayarlardan Güncelleştirme bölümünde, gelişmiş seçenekler menüsünde 35 güne kadar durdurabiliyorsunuz, ve bunu sürekli yaparak windows update yani otomatik güncelleştirmeleri kapatmış olabilirsiniz.

 

 

Group Policy Editor Yöntemi Başarılı

Diğer yöntem ise, windows 10 pro versiyonunu kullanıyorsanız, group policy editor kısmından kalıcı kapatabiliyorsunuz. Bunu yapmak için ise;

 

Çalıştır’a gpedit.msc yazıyoruz

 

Açılan sayfada, Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Windows Update sekmesine geliyoruz çift tıklıyoruz.

 

Ayarı Disable yada Devre dışı bırak olarak ayarlayıp kapatıyoruz ve otomatik güncelleştirmeler kapatılmış oluyor, işlem tamam.

 

 

Regedit Üzerinden de Yapabiliriz

Bu yöntem ise regedit içinden yapılabilir, Bu yol işe yaramaz ise Microsoft gelen güncelleştirmeler ile bu yolu kapatmış demektir. Yinede denemeye değer.

 

Öncelikle regedit’i açıyoruz ve şu konuma gidiyoruz. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

 

Akabinde, Windows kalsörüne sağ tıklayıp Yeni Anahtar seçeneğine tıklıyoruz ve isim olarak WindowsUpdate yapıyoruz.

 

Şimdi oluşturduğumuz WindowsUpdate klasörüne sağ tıklayıp yeni anahtara tıklayıp oluşacak klasörün ismini ise AU yapıyoruz.

 

Şimdi ise Au klasörüne sağ tıklayıp yeniye tıklayıp DWORD (32-bit) değerine tıklayın ve NoAutoUpdate olarak adlandırın

 

Yeniden başlattığınızda otomatik güncelleştirmelerin kapandığını görmeniz gerekiyor.

 

Etiketler: Windows 10 Update Disable, Otomatik Güncelleştirme kapatma, windows 10 güncelleştirme kesin ve kalıcı kapatma

 


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık