Bu yazımızda UPS (kesintisiz güç kaynağı, uninterruptible power supply) hakkında kısa ve net bilgiler aktarmaya çalışacağım. Haydi başlayalım;

 

UPS Nedir ?

Kısaca bir kesintisiz güç kaynağının amacı, kendisine bağlı cihazların elektrik kesintileri durumlarında, bir müddet daha çalışmaya devam etmesini sağlamaktır. Bunu yaparken, şebekeden gelebilecek olası dalgalı gerilimleri regüle ederek kararlı bir voltaj sunar. Line Interactive UPS ve On-Line UPS olarak ikiye ayırabiliriz. Yazıyı uzatmamak için off-line upslerden bahsetmeyeceğim.

 

Line Interactive olan UPS Nedir?

Line Interactive olan UPS‘lerde şebekeden gelen elektrik regüle edilerek direkt olarak yüklere ulaştırılır. Ani elektrik dalgalanmalarını yükler anlıkta olsa hisseder. Çünkü regüle devrelerinin gerilim dalgalanmalarına bir cevap süresi vardır. Bu süreler her ne kadar kısa olsada şebekedeki ani gerilim değişimlerini dengelemeye yeterli olamayabilmektedir. Özellikle hassas yüklerde sorun teşkil edebilir.

 

Olası elektrik kesintilerinde röleler vasıtasıyla aküler devreye sokulur ve yükler beslenmeye devam eder. Burada akülerin devreye girme süresi anlıktır ve çok hassas cihazlar hariç bu anlık kesinti hissedilmez.

 

Line Interactive UPS‘ler yüksek kapasiteli güçlerde üretilmezler. Sebebi ise yüksek akımlarda rölelerin kararsız çalışması veya problem çıkarma ihtimalinin yükselmesi ve yüksek kapasiteli üretilince On-Line Ups‘lerden daha ekonomik olmayacak ve tercih edilmeyecek olmasıdır. Düşük kapasiteli üretildikleri için göreceli olarak elektrik kesintilerinde daha kısa süreli besleme yapabileceklerdir. On-Line’a göre boyutları küçüktür fiyatları uygundur. Sık sık elektrik kesilen yada elektrik dalgalanmaları gibi problemler yaşanan bir yerde değilseniz ve yük olarak taktığınız cihaz çok hassas değilse tercih edilebilir.

 

Online UPS Nedir?

Online UPS’lerde ise, şebeke gerilimi regüle edildikten sonra akülere ulaşır ve aküler ise gerilim ve frekans açısından kararlı, regüle edilmiş saf sinüzoidal bir gerilim dalga şekli ile yükleri besler. Bu durumda elektrik dalgalanmaları yüklere ulaşmaz. Elektrik kesilince yükler tarafından hissedilmesi mümkün olmayacak olup çok hassas cihazlarda bile sorun teşkil etmeyecektir. Kısaca yükleri sürekli olarak akülerden besleyen, şebeke gerilimi varsa şebekeden akülerini şarj eden türdür On-Line UPS. Yüksek güçlerde de üretilebilmektedirler.

 

 

Sonuç olarak Hangisini Alalım ?

UPS seçiminde öncelikle dikkate alınacak temel kriterler, beslenecek yüklerin gücü, gerilim destek süresi ve yüklerin kritik öneme sahip olup olmadığıdır. Şebeke gereliminiz kaliteli değil ve dalgalanmalar oluyorsa, kritik öneme sahip yükler bağlayacaksanız On-Line UPS tercih edilmelidir. Ev ve ofislerde kullanılan bireysel cihaz yada bilgisayarınız için alıyorsanız veya şebeke gerilminiz sağlıklı ve temiz ise ve bunun yanında ekonomik olmasını istiyorsanız Line Interactive Ups tercih edebilirsiniz.

 

 

Etiketler

Ups, Kesintisiz Güç Kaynağı, UPS alırken hangisini tercih etmeliyiz, Line Interactive Ups, Online Ups, On-line Ups, Kesintisiz Güç Kaynağı, Uninterruptible Power Supply, Line Interactive ve On-line Ups arasındaki farklar nelerdir


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık