Windows Kurulu Bir Hard Diski Başka Bilgisayarda Kullanmak istediğinizde anakartlar farklı ise windows tam açılacakken mavi ekran verip reset atar. Bunu önlemek için windows’un sysprep uygulamasını kullanabiliriz. Bunun için;

 

Sysprep Uygulamasını Açıyoruz

C > Windows > System32 > Sysprep > Sysprep.exe uygulamasını yönetici olarak çalıştırın.

sysprep

 

 

Sysprep Ayarlarını Yapıyoruz

Sistem hazırlama Aracı açıldığında, Sistem temizleme eylemi seçeneğini “Sistem İlk Çalıştırma Deneyimi (OOBE) Moduna Gir” şeklinde ayarlayın. Hemen altındaki Genelleştir‘i seçin.  Kapatma Seçenekleri eylemini ise  “Kapat“ı seçin. ve Tamam’a basın.

sysprep2

 

 

Tamam’a bastıktan sonra sistem genelleştirilmeye başlayacak. Bu sırada hiç bir şeye basmayın ve genelleştirmenin bitmesini ve bilgisayarın kapanmasını bekleyin.

 

Bilgisayar kapandıktan sonra artık diskiniz genelleşmiş olacak. Böylelikle farklı donanımla kullanabilirsiniz. Diski yeni donanımınıza dahil edip bilgisayarınızı açtığınızda sanki windows kurulumu yapmışsınız sonuna gelmişsiniz gibi ekran ile karşılaşacaksınız. Şöyle;

kurulum bilgisayarınızı ilk kullanım için hazırlıyor

 

 

Sysprep İşlemini Tamamlıyoruz

Şimdi karşınıza dil seçenekleri, klavye , ülke seçenekleri gibi adımlar gelir. Bu aşamaları seçtikten sonra kullanıcı adı girmeniz istendiğinde, eski kullanıcı adınızı GİRMEYİN. Burada test deneme v.s gibi bir isim girin. Ve kurulumu bitirin ve oluşturduğunuz kullanıcı ile oturumunuz açılacaktır.

 

Akabinde oturumu kapatın ve eski kullanıcı adınızı karşılama ekranında göreceksiniz. Şimdi eski kullanıcı adınız ile oturum açın ve göreceksiniz ki eski masaüstünü v.s gelecek. Az önce oluşturduğunuz deneme kullanıcısını denetim masasından kaldırın. Artık yeni sürücülerinizi kurabilirsiniz. İşlem tamamdır.

 

 

Sonuç Olumsuz İse

Yüksek ihtimalle problem çıkmayacaktır. Herhangi bir şekilde sysprep işe yaramaz ise aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

 

Hiren Boot İle Deneyeceğiz

Hiren Boot Cd veya Hiren Boot USB ile bilgisayarınızı boot edin yani başlatın. Seçeneklerden Live Xp ‘yi çalıştırın. Xp açıldığında aşağıdaki adımları uygulayın.

 

hiren_live_xp_eserbilgisayar-1

 

Hiren Boot Cd Program Launcher Uygulamasında > Programs > kayıt Defteri > “Fix Hard Disk Controller (fix_hdc.cmd)” yi çalıştırın

hiren_live_xp_eserbilgisayar-3

 

T yazıp Enter’a basıyoruz. (T dediğimiz “Set Target Root”)

hiren_live_xp_eserbilgisayar-4

 

Bir sonraki ekran da windowsun kurulu olduğu sürücü / Windows yazıyoruz. Mesela E:\WINDOWS

hiren_live_xp_eserbilgisayar-5

 

Akabinde M yazıp enter’a basıyoruz (M dediğimiz Update MassStorage Drivers). İşlem başarılı olduysa Good Luck ! yazar. Ve şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.

hiren_live_xp_eserbilgisayar-6

Umarım artık bilgisayarınız yeni donanımı ile açılacaktır. Yazıyı yararlı bulduysanız tıklayarak puan verip katkı sağlayabilirsiniz. Yararlı olmadı ise Whatsapp’tan ücretsiz destek alabilirsiniz.

 

 

Etiketler: Windows Kurulu Bir Hard Diski Başka Bilgisayarda Kullanmak, Sysprep Uygulaması, Fix Hard Disk Controller fix_hdc, cmd, hiren, diski farklı anakartta kullanmak, diski farklı bilgisayarda kullanma


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık