Windows oturum açma parolanızı unuttuysanız, parolanızı sıfırlamak için yapmanız gereken login yani giriş ekranında komut satırına yani “cmd”ye ulaşmak ve komutlarla şifreyi sıfırlamak.

 

Parola giriş ekranında bildiğiniz üzere sağ veya sol alt tarafta kolay erişebilirlik simgesi var. Bu simgenin karşılığı windows system32 klasörü altında bulunan “utilman.exe”dir. Şimdi önce bu utilman.exe isimli dosyanın adını değiştirip, yerine yine system32 altında bulunan cmd.exe dosyasını kopyalayıp adını “utilman.exe” yapacağız. böylelikle login ekranında bulunan erişebilirlik simgesine tıkladığımızda cmd.exe nin çalışmasını sağlamış olacağız.

 

Bu işlemi nasıl isterseniz o şekilde yapabilirsiniz. Mesela;

 

Live windows açarak veya

 

Login ekranında shift tuşuna basılı tutup yeniden başlat yapıp gelişmiş seçeneklerden sistem görüntüsü kurtarma kısmından ilerleyip gelişmiş kısmından klasörlere ulaşarak veya

 

Herhangi bir windows yükleme medyası kullanarak bilgisayarınızı başlatın, ilk kurulum ekranında shift + f10 kombinasyonu ile komut satırına ulaşın ve şu komutlarla işlemi tamamlayın:

 

c:

cd windows

cd system32

ren utilman.exe utilman1.exe

ren cmd.exe utilman.exe

exit

 

şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve login ekranında kolay erişilebilirlik simgesine tıklayın. komut satırı açılacak artık komutlarla şifrenizi değiştirebilirsiniz. bunun için;

 

net user kullanıcı adınız yeni şireniz

 

şimdi komut satırını kapatın ve yeni şifreniz ile oturumunuzu açın. Bu şekilde olmadıysa;

 

.

 

Bu şekilde olmadıysa şu şekilde yeni bir kullanıcı oluşturup onunla oturum açıp windows üzerinden diğer kullanıcnın şfiresini değiştirebilirsiniz. Yada amacınız bilgisayarı kullanmak ise bu şekilde yeni kullanıcınız ile bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

net user kullanıcıadı sifre /add

net localgroup Administrators /add kullaniciadi

 

 

İşlemin sonunda isterseniz utilman.exe ve cmd.exe dosyalarını eski haline getirebilirsiniz. fakat windows açıkken bunu yapamayabilirsiniz. bunun için aynı yollarla eski haline getirebilirsiniz.

 

 

 

Etiketler: windows parolası sıfırlama, programsız windows parolası sıfırlama, unutulan parola resetleme, unutulan windows parolası sıfırlama, parola sıfılama, programsız parola sıfırlama, windows şifre kırma, programsız windows şifre kırma

 


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık