WordPress alt yapısına sahip sitenizde Easy Fancybox eklentisi ile resimlerde Lightbox ihtiyacınızı karşılamak isterseniz;
Öncelikle eklentiyi kurduktan sonra, hala resimlere tıkladığınızda Lightbox şeklinde açılmıyorsa yani eklentiniz çalışmıyorsa,

Öncelikle site yedeğinizi önlem olsun diye alabiliriz ve;

.

Bunun ana nedeni resimler Ortam Ekle butonu vasıtasıyla eklerken sağ alt köşede bulunan Bağlantı sekmesinde “Ortam Dosyası” seçili olmalıdır. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi. Buna rağmen hala çalışmıyorsa, devam edelim.

https://www.eserbilgisayar.net/wp-content/uploads/2020/05/easy-fancy-box-problemleri-1.jpg

 

.
Wordpress dosyalarınızda bulunan header.php dosyasının en üstüne <?php wp_head(); ?> kodunu eklemelisiniz ve
footer.php dosyasının en altına <?php wp_footer(); ?> kodlarını eklmelisiniz. Artık eklentiniz çalışacaktır.
Eklentiniz çalışacak ama sizin temanız özelleştirilmiş bir tema ise yukarıda bahsettiğim kodları ekledikten sonra sitenizin içeriği bozulabilmektedir.
Bunun önüne geçmek için temanızın içerisinde yer alan style.css dosyanızın içeriğinde bulunan bilgi satırları hariç tüm kodları silin ve kaydedin. Artık sitenizin içeriği bozulmaya uğramadan resimleriniz lightbox şeklinde açılabilecek.

.

 

Gelelim galeri yapma durumuna; Resimleri Ortam Ekle’den eklerken Galeri Ekle’den giderseniz Resimlere tıkladığınızda ileri geri tuşları gelmektedir. Fakat
Ortam Ekle’den resim eklerken galeri ekle değilde resim ekleden giderseniz ileri geri tuşları gelmiyor. Yani siz sayfa içeriğinde bulunan bir resime tıklandığında bir sornaki resim nerede olursa olsun ileri geri tuşlarının gelmesini isteyebilirsiniz. Easy Fancybox ayarlarında Galeri Sekmesinde Otomatik Galeri bölümünü hepsi bir arada galeri olarak seçmelisiniz. Aşağıda resimde gösterilmiştir. Konu burada bitmiştir ama aşağıdaki özel durumuda eklemek istedim.

easy-fancy-box-problemleri-3

 

.
Artık sitenize eklediğiniz tüm resimler lightbox şeklinde açılacak. Ama siz sitenizde prettyphoto kullanıyorsanız Ortam Ekle yolu ile değilde img kodlarıyla siteniz eklediğiniz resimlerde bunun aktif olmasını istemeyebilirsiniz. Bunun için ya prettyphoto’dan vazgeçip head kodları arasında bulunan prettyphoto css dosyaarını sileceksiniz, yada EasyFancybox uygulamasının ayarlarına gidip Resimelr sekmesi altında Otomatik Algıla bölümünde yer alan “.jpg .jpeg .png .webp” uzantılarını silip, Ortam Ekle’den resim eklerken css sınıfı olarak fancybox classını manul girmeniz gerekecek.

easy-fancy-box-problemleri-2

 

.

 

Böylelikle css olarak fancybox classına sahip resimler bu eklenti ile açılabilir hale gelecek. Ama bu durumda aslında prettyphotodan vazgeçmek çokta sorun olmayacaktır. PrettyPhoto’dan vazgeçememenizin en önemli nedeni, Easy Fancybox‘da responsive sitenizin mobil cihazlarda resimlere tıkladığınızda tam ekran tuşu olmaması. Yani ziyaretçilerin resimi orjinal boyutuna büyütüp detaylı incelemesine olanak sağlamaması. Belki de var da ben mi bulamadım ? Böyle bir şey bulursanız bana whatsapptan bilgi verebilirsiniz.

 

.

 

 

Easy Fancybox Çalışmıyor, WordPress LightBox çalışmıyor, Easy fancybox ileri tuşu yok, Easy fancybox geri tuşu yok, Wp Lightbox çalışmıyor, Easy fancybox ProblemleriEasyfancy Box hata, Easy fancybox ErrorEasy fancybox not workingEasy fancybox site bozuluyor, hataları için bu makaledeki bilgileri kullanabilirsiniz.


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık