Eta’dan çıktı almak istediğinizde “Default Yazıcı Tanımlı Değil” gibi bir hata alıyorsanız, bunun için öncelikle
Eta’non yönetim paneli olan ETASQLSYS programını açın Master kullanıcı adı ve şifrenizi girip oturumunuzu açın.(Defaultta kullanıcı adı ve şifresi ETA’dır.)

 

 

Şimdi; Sistem İslemleri > Kullanıcı İslemleri > Kullanıcı Kartı > Eski Kullanıcı Kartı > Bul > mevcut kullanıcınızı bulun ve bu bölümünden > Default Yazıcı bölümüne gidin. Şimdi hangi yazıcıyı default yapacaksanız onu seçin > Save Yapın ve çıkın.
Tabi burada LPT dışındaki (usb, ağ v.b) bir yazıcıyı seçmek istiyorsanız, LPT1 olan yazıcıyı seçin ve aşağıdaki yöntemle yazıcınızı LPT1’e yönlendirin.

 

 

Yazıcınızı LPT1’e yönlendirme işlemi için, CMD’yi açın ve aşağıdaki komutu yazıp Enter’layın. Başarıyla tamamlandı yazısı çıkması lazım. Böylelikle LPT olmayan yazıcımızı lpt gibi davranmasını sağlamış oluyoruz. Bu net use komutu Eta’ya özgün bir durum olmayıp usb yazıcı desteği olmayan tüm programlarda kullanılabilmektedir.

 

 

NET USE LPT1: \\YAZICININAĞYOLU /PERSISTENT:YES
(yazıcının ağ yolu kısmına; eğer yazıcı usb’den bağlıysa bunu paylaşıma açın ve ağ yolunu girin. mesela; bilgisayar adım PC olsun. yazıcının paylaşım adı OKIML1120 olsun
bu durumda, \\YAZICININAĞYOLU kısmına şunu yazacağız \\PC\OKIML1120 )

 

 

 

Şimdi gerekirse şu işlemleride yapabilirsiniz

ETA’da yazıcı tanımı yapmak için, Program içerisinde yazıcı tanımları bölümünde;

 

 

ISIM: ISTEGE BAGLI
CIHAZ: LPT1
TANIM DOSYASI: DARYAZI.ESC
SATIR ADETİ : 60

Progamdan çıktı alabilmek için Shift+F4 ile gelen bölümde LPT1 i seçip yazdırabilirsin.

 

 

 

Eta Default Yazıcı Tanımlı Değil Problemi, etada default yazıcı hatası, Eta çıktı alınamıyor, Eta döküm alınamıyor, Eta yazıcı problemi, Eta yazıcı sorunu, muhasebe programı yazıcı tanımlaması, LPT net use komutu, lpt yazıcı yönlendirmesi


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık