Event Viewer yani olay görüntüleyicisinde sürekli BROWSER uyarısı olay 8021 veya olay 8032 hatası varsa bu şu sebeplerden olabilir.

Browsing Service yani Gözatma servisi ne işe yarar önce bunu söyleyelim ki o da şudur; aynı ağda bulunduğumuz diğer bilgisayarlardın hangi klasör veya dosyaları paylaştığını araştıran servistir. Yani ağ bağlantılarından ağdaki çalışma gruplarını veya bilgisayarları listelediğimiz yerdeki bilgileri toplayan servistir diyebiliriz.

Bu paylaşım yada ağdaki cihazların listesini, ağdaki bilgisayarlardan sadece bir tanesi tutar. Bu bilgisayara master browser yani ana gözatıcı bilgisayar denilir. Bu bilgisayar işletim sistemine veya sürümüne göre belirlenir.

Master browser bilgisayarı her 15 bilgisayar için bir yedek backup browser bilgisayarı seçip bu bilgileri ona da aktarır ve her 15 dakikada bir bu listeyi günceller. Bunun dışında diğer bilgisayarlar bu listeyi tutmaz. Bütün bunlar otomatik olarak gerçekleşir.

Master browser bilgisayarındaki master browser özelliği manuel yollarla kapatılırsa veya ağda daha yeni bir işletim sistemine sahip bir bilgisayar olursa master browser seçimi yeniden yapılır. Bu master browser yani ana gözatıcı bilgisayar belirli periyotlarda ağdaki bilgisayarlara problemsiz çalıştığına dair mesaj gönderir. Bu mesaj belirli oranda gecikirse yeniden seçime gidilir. Ve eski master browser geçersiz olur. Yeniden seçime gidildiğinde veya master browser’a ulaşılamadığında BACKUP BROWSER devreye girer ve işleyiş eksiksiz devam eder.

İşte tam da burada ağdaki master bilgisayara ulaşılamadığında Event Viewer’da BROWSER uyarısı alırız. Backup Browser’ada ulaşılamaz ise event görüntüleyicisinde hata alırız. Bu uyarı veya hatalarda ağdaki master browserin HOST NAME’i yazar. O bilgisayarın ağ bağlantıkları düzgün çalışmıyor yada ağda çok sık kapatılıyor olabilir. Bu durumda bu bilgisayara gidip MASTER BROWSER olmasını manuel yollarla engellemek sorunu çözer. Bunu yapmak için ise;

HKEYLOCAL_MACHINE System CurrentControlSet Services Browser Parameters altındaki MaintainServerList parametresini “no” yapacağız. Hepsi bu kadar.

 

 BROWSER Gözatıcı Hizmeti Problemi, Browsing Service Log Problemi, Backup Browser, Ana Gözatıcı Hizmeti Uyarısı, Master Browser Service, BROWSER UYARISI, Browser Hatası, Olay görüntüleyicisindeki Browser Hatası, Olay 8021, Browser, Olay 8032, Gözatıcı Hizmeti ağı için bir sunucu listesi almayı başaramadı, Yedek listeyi almayı bir çok kez başaramadı, Yedek gözatıcı duruyor, Event Viewer Warning BROWSER, Error Browser


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık