Read Only Usb Bellek HatasıRead Only Kaldırma – Flash Disk Yazma Korumalı Hatası

 

Usb belleğinizi kullanmak istediğiniz zaman “Disk yazmaya karşı korumalı, korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın” uyarısıyla karşılaşıyorsanız veya format atmak yani biçimlendirmek istediğinizde “Bu disk yazma korumalıdır“, “The Disk is write protected” uyarısıyla karşılaşıyorsanız aşağıdaki çözüm önerileri işinize yarayabilir.

 

Önceilkle Usb belleğinizin diğer adıyla flash belleğinizin yada flash diskinizin okuma yazma özelliğini açıp kapatan bir tuş veya tırnak var ise bunu kullanmalısınız eğer böyle bir tırnak yada tuş yok ise;

 

 

Diskpart komutunu kullanmayı deneyebilirsiniz
Sonuç alamassanız 2. ve kuvvetli çözüm önerisine geçiniz

 

1. Adım: Cmd’ yi yönetici olarak çalıştırın ve şu komutları uygulayın
2. Adım: Diskpart
3. Adım: List disk
4. Adım: Select disk x (x yerine ilgili usb belleğinizin numarasını yazın mesela: select disk 1)
5. Adım: Attributes disk clear readonly (böylelikle bir önceki adımda seçtiğiniz usb belleğinizin read only özellğini kaldırıyorsunuz. veya tam tersiz usb belleğinize sadece okuma hakkı verip yazma yetkisini kaldırmak isterseniz şunu yazacaksınız. attributes disk set readonly)
6. Adım: Disk attributes cleared successfully (bu bilgilendirme çıktıysa işlem tamamdır. artık deneyebilirsiniz) sonuç olumluysa buraya tıklayarak yorum ve yıldız verebilirsiniz 😉 🙂  Olumsuz ise sonraki adıma geçelim.

 

 

2. Çözüm Önerisi: Aslında bir çok kişide yularıdaki komut başarıyla sonuç vermekte. Ama bende aynı sonuca ulaşamadığımda aşağıdaki program ile çözüme ulaştım.
Programı İndiriyoruz. Tıkla ve indir.

 

1. Adım: Usb belleği takıyoruz
2. Adım: Programı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.
3. Adım: Format’a ve Evet’e tıklıyoruz


4. Adım: İşlemin tamamlanmasını bekliyoruz. bu arada usb belleğimizi çıkartmıyoruz. bir kaç dakika sürebilir


5. Adım: Bu adım sizde gelmeyebilir. Bir sonraki mesajla karşılaşırsanız burayı atlayın.. Bu adımda usb belleğinizi çıkartıp takmanızı ve devam etmenizi isteyebilir. Bu adımıda uygulayın ve sonraki adıma geçin.
6. Adım: Bir sonraki adımda “Restore Completed. Please replug device before use!” yazdığında usb belleğinizi çıkartıp tekrar takın.


7. Adım: Artık sorunsuzca kullanabilirsiniz. Tabi sonuç olumluysa buraya tıklayarak yorum ve yıldız vermeyi unutmuyoruz ; 🙂 )
8. Adım: Bir şekilde yapamadıysanız bana Whatsapp üzerinden ulaşabilir sorabilirsiniz. İletişim Sayfamız

 

Bu program ile de olmadıysa, usb belleğiniz ya doğuştan read-only (yani iç devrede kalıcı bir ayar v.s bu genelde orjinal windows yükleme belleklerinde oluyor)yada üzerinde göremediğiniz read-only yapan gizli bir tuş, tırnak var.

 

 

Etiketler: Read Only Usb Bellek HatasıRead Only Kaldırma – Flash Disk Yazma Korumalı Hatası, Flash disk is write is protected warning, flash bellek yazma korumasını kaldırma, usb disk okuma yazma sorunu, problemi çözümü


Bu Yazıyı Yararlı Bulduysanız


Katkıda Bulunmak İçin Tıklayın !Yazar : Tuncay Eser
Yukarı Çık